top of page
Beck Depresyon Envanteri Ankara

Beck Depresyon Envanteri

Beck Depresyon Envanteri (BDE) klinik düzeyde depresif belirtilerin şiddetini ölçen psikolojik bir testtir. BDE depresyonun kendisini değil, yalnızca depresyonun şiddetini ölçmeyi amaçlamaktadır. 

BDI-II, depresif semptomların şiddetini 21 semptom alanı temelinde ölçen bir öz değerlendirme anketidir. Bu belirti alanları, aralarından en uygun olanın seçilmesi gereken ifade grupları olarak sorgulanmaktadır.

Beck Depresyon Envanteri

Beck depresyon envanteri Ankara, depresif belirtiler gösteren hastaların klinik olarak gözlemlenmesi ve depresyon belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğunun incelenmesi amacıyla yapılan uygulamadır. Bu uygulama, ‘’Beck Depresyon Envanteri’’ ve ‘’Beck Depresyon Ölçeği’’ gibi isimlerle de bilinmektedir. Beck depresyon envanteri sayesinde depresyonun karakteristik özellikleri değerlendirilebilir, bireyin depresyondan ne ölçüde etkilendiği anlaşılabilir. Böylece bireyin depresyonla ideal bir şekilde mücadele etmesine katkıda bulunulabilir ve depresyon tedavisinin detayları kişiye özel olarak planlanabilir. Beck depresyon envanteri, ilk kullanılmaya başladığı yıllardan bu yana güncellenmekte ve yenilenmektedir. Böylece güvenilir ve bilimsel bir test olarak hala kullanılmaktadır.

 

Yazımızın devamında ‘’Beck depresyon envanterinde nelere bakılır?’’, ‘’Beck depresyon envanteri neden yapılır?’’, ‘’Beck depresyon envanterinin sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Beck depresyon envanteri kapsamında neler yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara Beck depresyon envanteri hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 Beck depresyon envanteri, bireyin yaşadığı depresyonun karakteristik özelliklerini incelemek ve bu depresyonun belirtilerini gözlemlemek amacıyla yapılan test uygulamasıdır. Depresyondan muzdarip bireylerde fizyolojik ve psikolojik bir çok semptom gözlemlenebilmektedir. Depresyon sebebiyle görülmesi beklenen belirtiler, herkeste aynı şekilde ve aynı şiddette hissedilmeyebilir. Beck depresyon envanteri sayesinde bireyin yaşadığı sorunlara yönelik, tamamen bireyin ihtiyaçlarına özel tedavi ve terapi uygulamaları gerçekleştirilebilir.Beck depresyon envanteri, bireyde hangi depresyon belirtilerinin görüldüğünü ve bireyin deneyimlediği depresyonun ne derece şiddetli olduğunu belirlemek amacıyla yapılır. Bu sayede de tamamen kişinin ihtiyaçlarına ve taleplerine yönelik tedavi süreçleri planlanabilir. 
 

Beck depresyon ölçeği veya Beck depresyon envanteri; yetişkin veya çocuk 13 yaşından büyük olan her bireye uygulanabilir. Beck depresyon envanteri için herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

 

 


 

 

Beck depresyon envanteri kapsamında, bireyin depresyona bağladığı deneyimlediği belirtileri ölçeklendirmek adına çeşitli işlemler yapılır. Beck ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan bu test bireyin kendi beyanlarına dayanmaktadır. Test sırasında 21 maddede depresyonun karakteristiği incelenir. Örneğin, birey kendisini mutsuz hissediyor mu, intihar düşünceleri var mı, günlük yaşamı ve sosyal hayatı depresyondan ne kadar etkileniyor gibi sorulara Beck Depresyon Envanteri sayesinde cevap bulmak mümkündür.

Beck depresyon envanteri, depresyonu teşhis etmekten ziyade var olan depresyon sorunun karakteristiğini anlamak amacıyla yapılmaktadır. Depresyon, psikiyatristler tarafından belli başlı araştırmalar sonucunda teşhis edilebilir. Ancak depresyon hastalığının türü ve yol açtığı sorunlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Depresyonun türünün belirlenmesi, depresyon tedavisinin kişiye özel bir süreç olmasına, başarılı ve etkili bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlar. Beck depresyon envanterine de bu amaçla başvurulur.

 

Ayrıca Beck depresyon ölçeğinin, bireyin kendi beyanları doğrultusunda şekillendiğini unutmamak gerekir. Bu faktör, bazen yanıltıcı sonuçlar elde edilmesine neden olabilir. Bu yüzden de teste katılacak olan bireylere, yöneltilen soruları mümkün olduğunca doğru ve açık şekilde cevaplamaları tavsiye edilir. Böylece tedavi ve terapi süreçleri çok daha başarılı olacaktır.

Beck depresyon envanteri genellikle 10 ila 15 dakikada tamamlanır. Bununla birlikte bireyin taleplerine ve cevap verme hızına göre uygulamanın süresi 30 dakikaya kadar uzayabilir. Uygulamanın 30 dakikadan daha fazla sürmesi beklenmez. Dolayısıyla da hızlı bir test uygulamasıdır.

 

Beck depresyon envanterinde, bireye 21 adet soru yöneltilir. Bunlar depresyonun yol açabileceği umutsuzluk, özgüven düşüklüğü, karamsarlık, sosyal izolasyon, uykusuzluk ve iştah kaybı gibi depresyon belirtilerini araştırmaya yönelik olan sorulardır. Bu sorular, yalnızca bireyin bu belirtileri deneyimleyip deneyimlemediğini anlamaya yönelik değildir. Bireyin cevaplarından, bu sorunları hangi şiddette yaşadıkları de anlaşılabilir. Böylece depresyonun ne kadar şiddetli olduğu konusunda fikir edinilebilir.

Beck depresyon envanteri sonuçları, uygulamadan hemen sonra belli olur. Eğer birey 0-16 arasında bir puan almışsa hafif ölçekli depresif belirtiler göstermektedir. 17-29 arasında bir puan almışsa orta ölçekli, 30-63 arasında bir puan almışsa da şiddetli düzede depresif belirtiler göstermektedir.

Ankara beck depresyon envanteri fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Beck Depresyon Envanteri Nedir?

Beck Depresyon Envanteri Neden Başvurulur?

Beck Depresyon Envanteri Kimlere Yapılır?

Beck Depresyon Envanteri Kapsamında Neler Yapılır?

Beck Depresyon Envanteri Depresyon Teşhisi İçin Yeterli Mi?

Beck Depresyon Envanteri Kapsamında Yapılan Testler Ne Kadar Sürer?

Beck Depresyon Envanteri Nasıl Yapılır?

Ankara Beck Depresyon Envanteri Fiyatları 2024

Beck Depresyon Envanteri Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

bottom of page