top of page
Psikosomatik Bozukluklar Ankara

Psikosomatik Bozukluklar 

Psikosomatik bozukluklar herhangi bir fiziksel etmen olmadan ortaya çıkan ve temelleri psikolojik sorunlara dayanan fizyolojik şikayetlerdir. Bu şikayetler, altlarında yatan psikolojik sorunların giderilmesi ile birlikte ortadan kaldırılabilir.

 

Psikosomatik bozukluklar günümüzde psikoterapi uygulamalarından ilaç tedavilerine kadar pek çok farklı uygulama ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilmediklerinde bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilir.

Psikosomatik Bozukluklar 

Psikosomatik bozukluklar Ankara, herhangi bir fiziksel rahatsızlık sonucu ortaya çıkmayan, bir psikolojik neden üzerine meydana gelen fiziksel şikayetlerdir. Psikosomatik bozukluklara sahip olan bireyler fizyolojik bir rahatsızlığa sahip olduklarından şüphe edebilirler. Hatta bu sebeple sürekli hastaneye gidebilir, tanılama uygulamalarına başvurabilirler. Ancak şikayetleri içlerinde bulundukları psikolojik süreçler sonucu meydana gelir. Bu yüzden bahsi geçen tanılama uygulamaları sırasında genellikle bir hastalık teşhisi olmaz.

 

Yazımızın devamında ‘’Psikosomatik bozukluklar neden olur?’’, ‘’ Psikosomatik bozukluk belirtileri nelerdir?’’, ‘’ Psikosomatik bozukluklar nasıl tedavi edilir?’’ ve ‘’ Psikosomatik bozukluk tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara psikosomatik bozukluk tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

 

Psikosomatik bozukluklar Ankara, herhangi bir fiziksel etmen olmadan ortaya çıkan ve temelleri psikolojik sorunlara dayanan fizyolojik şikayetlerdir. Bu şikayetler, altlarında yatan psikolojik sorunların giderilmesi ile birlikte ortadan kaldırılabilir. Psikosomatik bozukluklar günümüzde psikoterapi uygulamalarından ilaç tedavilerine kadar pek çok farklı uygulama ile tedavi edilebilmektedir. Tedavi edilmediklerinde bireyin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve bireyin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilirler.

 

Psikosomatik bozukluklar şu gibi nedenlerden meydana gelebilmektedir:

 • Bireyin yaşadığı duygusal sorunlar ve içsel çatışmalar.

 • Deneyimlenen travmatik olaylar.

 • Erken çocukluk döneminde yaşanmış olan önemli olaylar.

 • Kişilik gelişiminde meydana gelen sorunlar.

 • Genetik etmenler ve çevresel etmenler.

 • Kaygı bozuklukları

 

Psikosomatik bozukluklar genellikle bu gibi nedenler sonucu ortaya çıkarlar. Ortaya çıkma nedenleri, tedavi süreçlerinde tercih edilen psikoterapi uygulamaları için önemli olabilir.

 

Psikosomatik bozukluk belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Taşikardi ve çarpıntı hissi.

 • Göğüs ağrısı ve göğüs sıkışması.

 • Nefes almakta güçlük çekmek, nefes darlığı.

 • Mide bulantısı ve kusma.

 • Sindirim sistemini ilgilendiren farklı sorunlar.

 • Halsizlik ve bitkinlik.

 • Karın ağrıları, karında şişkinlik hissi ve gaz sorunları.

 • Baş ağrısı ve baş dönmesi.

 • Adet düzensizliği.

 • Cinsel isteksizlik ve benzer cinsel işlev bozuklukları.

 • Adet kanamalarının normalden daha ağrılı olması.

 • Kas ve eklem ağrıları.

 • Cinsel ilişki sırasında ağrı deneyimlemek.

 • Erektil disfonksiyon gibi sorunlar.

 

Psikosomatik bozukluklar sebebiyle deneyimlenebilecek belirtiler bu şekilde sıralanabilir.

Psikosomatik bozukluklar her cinsiyetten ve her yaştan bireyde görülebilecek problemlerdir. Bununla birlikte erken ve ilerleyen yaşlarda bireyler psikolojik etmenler karşısında daha savunmasız oldukları için yaşlılar ve çocuklar risk grubundadırlar. Psikosomatik bozuklukların kadınlarda görülme riski, erkeklerde görülme riskine kıyasla bir miktar daha fazladır.

 

 

Psikosomatik bozukluklar, bazı durumlarda bireyin genel sağlığı için tehdit oluşturabilirler. Mesela psikosomatik bozukluklara sahip olan bireyler, yanlış teşhis nedeniyle normalde ihtiyaçları olmayan ilaçlar kullanabilir ve buna bağlı olarak çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu yüzden psikosomatik bozukluklar ihmal edilmemesi gereken psikolojik sorunlardır.

 

 

 

Tedavi edilmeyen psikosomatik bozukluklar, bireyin günlük yaşamını olumsuz etkilemeye ve bireyin yaşam kalitesini düşürmeye devam ederler. Hatta bazı durumlarda zaman içerisinde daha şiddetli bir hal alarak ciddi sorunlara neden olabilirler. Kişiye özel, doğru bir tedavi sayesinde bu sorunları görece konforlu ve kolay bir süreç ile ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yüzden psikosomatik bozuklukların tedavisi ihmal edilmemelidir.

 

 

Psikosomatik bozuklukların teşhis sürecinde hastalar genellikle farklı tıp bölümlerinden doktorlarla görüşürler. Bu süreçte hastanın şikayetlerinin teşhis edilebilmesi için farklı uygulamalar gerçekleştirilebilir. İlgili Psikiyatri hekimi ise hastanın şikayetlerini ve hastalık öyküsünü dinleyerek gerekli tanıyı koyar.

 

 

 

 

 

 

 

Psikosomatik bozuklukların tedavisi genellikle birkaç ay kadar sürebilmektedir. Ancak bu gibi rahatsızlıkların tedavi süresini tam olarak belirtmek mümkün değildir. Çünkü süreç tamamen kişiye ve terapi sürecine  özel olarak değişkenlik göstermektedir.

 

Psikosomatik bozukluklar genellikle psikoterapi uygulamaları ve ilaç tedavileri ile giderilmektedir. İlaç tedavileri sayesinde hastalar kısa sürede şikayetlerinin bir kısmından kurtulabilir. Psikoterapi uygulamaları ise psikosomatik sorunların hangi nedenden kaynaklandığını tespit ederek bireylerin bu nedenlerin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

 

 

Ankara psikosomatik bozukluk tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Psikosomatik Bozukluklar Neden Olur?

Psikosomatik Bozukluklar Nelerdir?

Psikosomatik Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Psikosomatik Bozukluklar Kimlerde Görülür?

Psikosomatik Bozukluklar Tehlikeli Mi?

Psikosomatik Bozukluklar Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Psikosomatik Bozukluklar Nasıl Teşhis Edilir?

Psikosomatik Bozuklukların Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ankara Psikosomatik Bozukluk Tedavisi Fiyatları 2024

Psikosomatik Bozukluklar Nasıl Tedavi Edilir?

bottom of page