top of page
Psikanalitik Terapi Ankara

Psikanalitik Terapi 

Psikanaliz ruhsal bozuklukları tedavi etmek için kullanılabilmektedir. Psikoterapi metodolojisinin bu temel biçiminden diğer birçok tanınmış terapötik yöntem geliştirilmiştir. Psikanalistler ruhsal bozuklukların nedenini çocukluktan gelen bilinçdışı çatışmalarda görmektedir. Bu çatışmalar ortaya çıkarılır ve terapistle diyalog içinde ele alınmaktadır.

Psikanaliz, insanların bilinçdışı güdülerini ve davranış kalıplarını tanımalarına ve anlamalarına yardımcı olabilmektedir. Mevcut yaşam şartları ve sıkıntılar psikolojik sorunlara neden oluyorsa, perde arkasına bakmak yardımcı olabilir.

Psikanalitik Terapi 

Psikanalitik terapi Ankara, bilinçdışı süreçlerin değerlendirilmesi ve bu süreçlere bağlı gelişen sorunların giderilmesi için yapılan psikoterapi uygulamasıdır. Psikanalitik terapi günümüzde, bilişsel davranışçı terapi ve psikodinamik terapi gibi uygulamalarla birlikte en sık başvurulan terapi uygulamalarından biridir. Bu uygulama Sigmund Freud’un geliştirdiği psikanalitik kuram baz alınarak geliştirilmiştir.
 
Yazımızın devamında ‘’Psikanalitik terapi neden yapılır?’’, ‘’ Psikanalitik terapinin faydaları ve avantajları nelerdir?’’, ‘’ Psikanalitik terapi ne kadar sürer?’’ ve ‘’ Psikanalitik terapi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara psikanalitik terapi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.


Psikanalitik terapi, Sigmund Freud’un geliştirdiği psikanalitik kuram doğrultusunda geliştirilmiş bir terapi yöntemidir. Freud’a göre insan davranışlarının üzerinde, bilinçdışı süreçlerin büyük bir etkisi görülmektedir. Psikanalitik terapi de bilinçdışı süreçlerine odaklanır ve bireyin yaşadığı psikolojik sorunları çözümlemeyi amaçlar. Psikanalitik terapi uygulamalarında bireyin bilinçdışındaki dürtüleri, düşünceleri ve duyguları incelenebilir. Bunlara bağlı ortaya çıkan sorunlara, tamamen kişiye özel çözüm yolları geliştirilebilir.

Terapist terapi sürecinde, bireyin geçmişte yaşadığı travmalarını, bilinçaltında bulunan iç çatışmalarını ve bu çatışmalara karşı geliştirdiği savunma mekanizmalarını inceler. Böylece bireyin iç çatışmaları ve bu çatışmaların yaşamını, duygularını, düşüncelerini ve hareketlerini nasıl etkilediği gibi konularında farkındalık kazanmasını sağlanır.

Psikanaliz, Sigmund Freud tarafından geliştirilen ve insanların zihinsel süreçlerinin anlaşılması için kullanılan özel bir kuramdır. Psikanaliz, insan davranışlarındaki belirli örüntüleri, düşünce kalıplarını, içsel çatışmaları ve dürtüleri açığa çıkarmayı; böylece karşılaşılan sorunlara kişiye özel çözüm yolları sunmayı amaçlar. Psikanaliz kuramı, günümüzde aktif olarak kullanılan pek çok psikoterapi uygulamasının temellerini oluşturmaktadır. Bu psikoterapi uygulamaları sayesinde bireylerin bilinçdışı süreçlerini incelemek mümkün olmaktadır. 

Psikanalitik terapi şu gibi amaçlarla yapılabilir:
 

  • Bilinçdışında gerçekleşen bireyin iç dünyasındaki çatışmaları çözümlemek ve bireyin bu çatışmalara bağlı karşılaştığı sorunları ortadan kaldırmak.

  • Bireyin kendi iç dünyasını keşfetmesine olanak sağlamak ve kendisini olduğu gibi kabul etmesine yardımcı olmak.

  • Bastırılmış duyguların, düşüncelerin ve dürtülerin güvenli bir şekilde açığa çıkarılmasını sağlamak ve bunlara bağlı karşılaşılan sorunları gidermesine yardımcı olmak.

  • Bireyin herhangi bir kişiyle arasındaki ilişki dinamiklerini incelemek ve ilişki sorunlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olmak.

  • Psikolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıkan psikosomatik bozuklukların giderilmesini sağlamak.

  • Danışanın sorunlarına karşı geliştirdiği savunma mekanizmalarını incelemek ve bireyin daha işlevsel  baş etme mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmak.

Psikanalitik terapi, bastırılmış içsel duygular ve çatışmalar nedeniyle psikolojik sorunlar yaşayan danışanlar ile uygulanmaktadır. Bununla birlikte psikosomatik belirtiler gözlemlenen ve ilişki sorunları yaşayan danışanlara de psikanalitik terapi sürecinin faydalı olduğu gözlemlenmektedir. Psikanalitik terapi, çeşitli kaygı bozukluklarına ve duygudurum bozukluklarına sahip olan bireylere de önerilmektedir.

Psikanalitik terapinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Terapinin etkisiyle bireyin kişisel gelişim süreçlerine katkı sağlanabilir, potansiyelinin açığa çıkarılmasına ve sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olabilir.

  •  Bireyde bastırılmış duyguların güvenli bir ortamda ve doğru şekillerde dışa vurulması sağlanabilir. Böylece bireyin üzerindeki olumsuz etkileri ortadan kaldırılabilir.

  • Bireyin,daha işlevsel ve sağlıklı savunma mekanizmaları geliştirmesi sağlanabilir. Yaşamının geri kalanında da kullanabileceği stratejiler edinmesine yardımcı olunabilir.

  • Bireyin iç huzura kavuşmasına ve kendisini tanımasına yardımcı olunabilir.

 

Psikanalitik terapinin yararları bu şekilde sıralanabilir.

Psikanalitik terapinin süresi, gerçekleştirilme amacına ve bireyin sahip olduğu psikolojik sorunun türüne göre belirlenmektedir. Uygulamanın seans sayısı tamamen bireyin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre özel olarak belirlenmektedir.

Psikanalitik psikoterapi seansları genellikle 40 ila 60 dakika kadar sürmektedir. Seans boyunca bireyin kendisini rahat ve konforlu hissedebilmesi uygun ortam ve koşullar önceden hazırlanmaktadır. Böylece çok daha verimli ve dış etkenlerin etkisinin minimuma indirilebileceği bir görüşme gerçekleştirilmektedir.

Görüşmeler sırasında, danışanın kendini açmasını destekler nitelikte süreç ilerletilir. Danışana sohbet eşliğinde sorular yöneltilerek danışanın anlatmaya teşvik edilmesi sağlanır. Çoğunlukla bu teşvikler üzerine yeni diyaloglar başlatılır ve tamamen danışanın ihtiyaçlarına göre özel olarak belirlenen strateji doğrultusunda psikoterapi uygulaması yönetilir.

Ankara psikanalitik terapi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Psikanalitik Terapi Nedir?

Psikanaliz Nedir?

Psikanalitik Terapi Neden Yapılır?

Psikanalitik Terapi Kimlere Önerilir?

Psikanalitik Terapinin Avantajları Nelerdir?

Psikanalitik Terapi Kaç Seans Sürer?

Psikanalitik Terapi Ne Kadar Sürer?

Psikanalitik Terapi Nasıl Yapılır?

Ankara Psikanalitik Terapi Fiyatları 2024

bottom of page