top of page
Mini Mental Test MMST Ankara

Mini Mental Test  (MMST)

Nöropsikolojik test prosedürlerinin yardımıyla, bilişsel eksiklikleri erken bir aşamada tespit etmek mümkündür.

 

Nöropsikolojik demans tespitinin bir parçası olarak oluşturulan ayrıntılı bir bilişsel performans profili, demans hastalıklarının ayırıcı tanısına ilişkin önemli bilgiler de sağlar.

Mini Mental Test  (MMST)

Mini Mental Test Ankara, bireyin düşünme, anlama, hafıza ve iletişim kurma yetilerini değerlendirmek amacıyla yapılan bir testtir. Mini mental test uygulaması toplamda 30 sorudan meydana gelmektedir ve genellikle 10 dakika (Hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir) içerisinde tamamlanmaktadır. Bu uygulama demans hastalığının tespit sürecinde yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Folstein ve çalışma arkadaşları tarafından geliştirilen bu test uygulaması, bireyin bilişsel yetilerini değerlendirmek ve bu yetileri etkileyen potansiyel rahatsızlıkları tespit etmek konusunda oldukça başarılıdır.

 

Yazımızın devamında ‘’Mini mental test ne kadar sürer?’’, ‘’Mini mental test sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Mini mental test nerede yapılır?’’ ve ‘’Mini mental test nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara mini mental test uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.


Mini mental test veya MMST uygulaması, 30 soru ile bireyin bilişsel işlevlerini kontrol etmek amacıyla yapılan test uygulamasıdır. Bu uygulamanın tavan puanı 30’dur. Bireyin testten aldığı puana göre bilişsel işlevlerinin, ilgili rahatsızlıktan ne derece zarar gördüğü tespit edilebilir.Mini mental test, bireyin dil yetilerini, kayıt hafızasını, dikkat ve hesap yapma yetisini ve hatırlama yetisini ölçmek için yapılmaktadır. Bu uygulama demans taramasında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.


Mini mental test, bilişsel yetilerinin değerlendirilmesi gereken kişilere yapılabilir. Mesela demans hastalarına veya demans hastası olduğundan şüphelenilen bireylere mini mental test uygulanmaktadır.

 

 

 


 

 

 

Mini mental test, tüm dünyada aktif olarak kullanılan bir nöropsikolojik değerlendirme uygulamasıdır. Yani oldukça güvenilir bir testtir. Bununla birlikte her test gibi mini mental testin de hata payı vardır. Mesela bireyin aldığı ilaçlar, sahip olduğu farklı hastalıklar, testin gerçekleştirildiği ortamın ideal olmaması ve benzer etmenler; bireyin test sırasındaki performansını olumsuz etkileyebilir. Bu da bireyin bilişsel işlevselliğinin yanlış değerlendirilmesine neden olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek adına gerekli tüm önlemler alınmaktadır.

Mini mental test uygulaması, ofisimizde, bireyin bakım gördüğü evde veya iki tarafın da uygun bulduğu özel bir alanda gerçekleştirilebilir. Mini mental test sırasında bireyin kendisini rahat, konforlu ve güvende hissetmesi önemlidir. Bu şartların sağlanabilmesi için gerekli tüm önlemler alınmaktadır. Böylece test süreci bireyin tam potansiyelini yansıtacak şekilde yürütülür.

Mini mental test, genellikle ortalama 10 dakika içerisinde tamamlanır. Bununla birlikte test uygulaması sırasında, teste katılım gösteren birey ara talep edebilir. Bu gibi etmenlere bağlı olarak test uygulamasının süresinde bir miktar değişiklik olabilmektedir. Yine de hazırlık aşamaları ile birlikte test işlemi 30 dakikadan daha kısa bir sürede tamamlanmalıdır.

Mini mental test uygulaması sırasında ilk olarak hasta test süreci hakkında bilgilendirilir. Daha sonra ise test için uygun bir ortam oluşturulur ve test sürecine başlanır. Mini mental test uygulaması sırasında hastaya 30 adet soru yöneltilir. Bu sorular, bireyin farklı bilişsel yetilerini ölçmek için özel olarak kurgulanmışlardır. Mesela bireyin düşünme, anlama ve anlamlandırma becerileri; bil becerileri ve hafızası bu sorular sayesinde incelenebilir. Belirlenen süre zarfında bireyin bu sorulara cevap vermesi beklenir. Daha sonra ise bireyin verdiği cevaplar kayıt altına alınır. Test uygulaması sırasında hastadan fiziksel bir aktivitede bulunması istenmez.

Mini mental test uygulamasının sonuçlarına, testten hemen sonra ulaşmak mümkündür. Bu testin sonuçlarını elde etmek için günlerce beklemeye gerek yoktur. Test sırasında elde edilen veriler hakkında bireyin yakınları bilgilendirilmektedir. Mini mental test 30 puan üzerinden değerlendirilir. Eğer birey 24 ila 30 puan arasında bir puan almışsa sonuç normal kabul edilir. Eğer puan 18 ila 23 arasındaysa bireyde hafif demans, 17 ve altındaysa da şiddetli demans olabilir.

Bununla birlikte daha önce farklı testler gerçekleştirilmişse veya mini mental test sonucuna göre yeni testler yapılması planlanıyorsa; bu testlerden alınan sonuçlar ile birlikte kapsamlı bir rapor oluşturulabilir. 

Ankara mini mental test fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Mini Mental Test Nedir?

Mini Mental Test Neden Yapılır?

Mini Mental Test Kimlere Yapılır?

Mini Mental Test Sonuçları Kesin Midir?

Mini Mental Test Nerede Yapılır?

Mini Mental Test Ne Kadar Sürer?

Mini Mental Test Nasıl Yapılır?

Mini Mental Test Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Ankara Mini Mental Test Fiyatları 2024

bottom of page