top of page
Demans Tedavisi Ankara

Demans Tedavisi 

Demans tedavisi iki temel amaç doğrultusunda yapılır. Bu amaçlardan ilki hastanın şikayetlerini ve semptomlarını kontrol altına almaktır. Bu amaç doğrultusunda hastaya öncelikle ilaçsız terapiler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ilaçsız terapileri destekleyici olarak ise belirtileri hafifletmek amacıyla çeşitli ilaçlar reçete edilebilmektedir. Demans tedavisinin diğer amacı ise hastanın işlevsel olabilmesini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. 

Bu süreçte hastanın mental ve psikolojik olarak desteklenmesi için  çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulanabilir ve  hastanın günlük yaşamının düzenlenmesine ve duygu durum değişiklikleriyle daha kolay başa çıkması sağlanabilir. Hatta demans koçluğu ve demans danışmanlığı gibi hizmetler sayesinde, bireyin demans hastalığı ile mücadele süreci aktif ve düzenli olarak desteklenebilir. 

Demans Tedavisi

Demans tedavisi Ankara, demansa bağlı ortaya çıkan semptomların kontrol altına alınması ve bireyin yaşam kalitesinin arttırılması için gerçekleştirilen uygulamalardır. Beyindeki sinir hücrelerinin, ilerleyen yaş gibi nedenlerle zarar görmesi veya kaybı bazı bireylerde çok daha şiddetli olabilir. Buna bağlı olarak da bireylerin bilişsel yetilerinde, algılarında ve benzer fonksiyonlarında azalma görülebilir. Demans olarak bilinen bu ilerleyici rahatsızlık, zamanında kontrol altına alınmadığı takdirde ilerleyen evrelerde bireyin yaşamını çok daha ciddi şekillerde etkileyebilir. Bu yüzden demans tedavisi ihmal edilmemeli ve geciktirilmemelidir.

 

Yazımızın devamında ‘’Demans tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Demans tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Demans belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Demans hastalığı tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara demans tedavisi ve demans hastalığı hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.


 

Demans, bilişsel işlevlerin; bireyin günlük yaşamını etkileyecek ve yaşam kalitesini düşürecek ölçüce kaybedilmesi ile karakterize edilen nörodejeneratif bir hastalık ve semptomların genel adıdır. Demans hastalarında zarar gören bilişsel işlevler arasında düşünme, hatırlama, oryantasyon ve karar verme yetileri yer alır. Demansın erken evrelerinde bireyde unutkanlık, eşyaların yerini karıştırma, bazı cümleleri veya soruları sürekli tekrarlamak gibi belirtiler görülebilir. Orta evrelerde unutkanlık şikâyeti ve bellek sorunları artış gösterebilir, birey uzak akrabalarını tanımakta ve iletişim kurmakta zorlanabilir. İlerleyen evrelerde ise birey idrar ve dışkı kaçırma, bağımsız beslenememe, hareket etmekte zorlanma ve konuşamama gibi sorunlar yaşayabilir. Bu evrelerin tamamında hastanın daha işlevsel ve sağlıklı kalabilmesi için profesyonel destek alınmalıdır.

 

Demans, beyinde yer alan sinir hücrelerinin ve bu sinir ağlarının zarar görmesi sonucu meydana gelmektedir. Demansa yol açabilen etmenler arasında çeşitli hastalıklar bulunur. Bu hastalıklardan en sık karşılaşılanı Alzheimer hastalığıdır. Alzheimer’a ek olarak çeşitli damar hastalıkları, Parkinson gibi sinir sistemi hastalıkları ve normal basınçlı hidrosefali gibi hastalıklar da demansa yol açabilir. Aynı şekilde beyinde tümör oluşumu, alkol bağımlılığı, madde kullanımı ve uzun süreli ilaç kullanımının yarattığı tahribat gibi etmenler de demansın gelişmesine neden olabilir.

 

Demans belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • İletişim kurmakta zorluk çekmek.

 • Belleğin zayıflaması ancak bunun genellikle yalnızca çevredeki başka bireyler tarafından fark edilmesi.

 • Eskiden bilinen yerleri ve kişileri tanımakta zorlanma.

 • Problem çözme yeteneğinin zayıflaması.

 • Organizasyon yapmakta güçlük çekmek.

 • Konuşurken doğru kelimeleri bulmakta zorlanmak.

 • Kas kontrolünde zayıflama ve hareket koordinasyon sorunları.

 • Depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkması.

 • Halüsinasyonlar görmek/duymak.

 • Uygunsuz davranışlar sergilemek.

 • Paranoya ve aşırı şüphecilik.

 

Demans belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Demans belirtileri, demansın türüne ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Demans genellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir hastalıktır ve özellikle Alzheimer demansında kadınlarda, erkeklere kıyasla daha sık görülmektedir. Sigara kullanan bireyler, kontrol altına alınmamış bir kardiyovasküler hastalığa sahip olan bireyler, tedavi edilmemiş depresyon geçmişi olan, sağlıksız beslenen bireyler ve uyku apnesi olan bireyler genel nüfusa kıyasla, demans açısından daha büyük bir risk altındadırlar. Demans için risk grubunda olan bireylere, demansın önlenebilmesi için erkenden gerekli önlemleri almaları tavsiye edilir.

Demans tehlikeli olmasa da ciddi bir sağlık sorunudur (Demansa yol açan bazı hastalıklar bireyin yaşamı için tehdit oluşturabilmektedir.). Demansın belirtileri ilk başlarda çok daha az fark edilir ve küçük boyutludur. Ancak ilerleyen dönemlerde birey bilişsel yetileri ile ilgili ciddi sorunlar deneyimleyebilir. Bireyin kişiliğinde değişimler ortaya çıkabilir. Bu da günlük hayatı ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilir. Hatta ilerleyen dönemlerde birey yemek yemek ve konuşmak gibi görece temel işlevleri bile bağımsız olarak yerine getiremeyebilir. Bu yüzden demans ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Tedavi edilmeyen veya tedavi süreci aksatılan demans vakaları, zaman içerisinde çok daha şiddetli sorunlara yol açar. Çünkü demans ilerleyici bir sağlık sorunudur. Bu yüzden de bireyin şikayetleri aylar ve yıllar içerisinde artabilir. Erken dönemlerinde teşhis edilen ve tedavisi aksatılmayan demans hastalığı ise özel uygulamalar sayesinde kontrol altına alınabilir ve hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir.

 

 

Demans hastalığının teşhis sürecinde hasta kapsamlı bir fiziksel ve psikolojik muayeneden geçer. Bu süreçte hastanın şikayetleri dinlenir. Gerekli fiziksel testler sayesinde hastanın sağlık durumu hakkında veriler elde edilir. Demans hastalığının tanılama sürecinde Mini Mental Test, MoCA ve DemTect testi gibi özel uygulamalar da gerçekleştirilebilir. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.

Demans tedavisi çoğu zaman bireyin yaşamı boyunca sürer, çünkü bu rahatsızlığı kesin olarak tedavi etmek mümkün değildir. Ancak daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi uygun tedavi ile hastanın yaşam kalitesini arttırmak mümkündür.

 

 

Demans tedavisi iki temel amaç doğrultusunda yapılır. Bu amaçlardan ilki hastanın şikayetlerini ve semptomlarını kontrol altına almaktır. Bu amaç doğrultusunda hastaya öncelikle ilaçsız terapiler uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ilaçsız terapileri destekleyici olarak ise belirtileri hafifletmek amacıyla çeşitli ilaçlar reçete edilebilmektedir. Demans tedavisinin diğer amacı ise hastanın işlevsel olabilmesini sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmaktır. Bu süreçte hastanın mental ve psikolojik olarak desteklenmesi için  çeşitli psikoterapi yöntemleri uygulanabilir ve  hastanın günlük yaşamının düzenlenmesine ve duygu durum değişiklikleriyle daha kolay başa çıkması sağlanabilir. Hatta demans koçluğu ve demans danışmanlığı gibi hizmetler sayesinde, bireyin demans hastalığı ile mücadele süreci aktif ve düzenli olarak desteklenebilir. 

 

 

Ankara demans tedavisi fiyatları, tedavinin detaylarına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Demans Neden Olur?

Demans Nedir?

Demans Belirtileri Nelerdir?

Demans Kimlerde Görülür?

Demans Tehlikeli Mi?

Demans Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Demans Teşhisi Nasıl Konur?

Demans Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Demans Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ankara Demans Tedavisi Fiyatları 2024

bottom of page