top of page
Evde Bakım ve Refakat Ankara

Evde Bakım ve Refakat

Evde bakım ve refakat uygulaması, genel olarak tarafımızca görevlendirilen ve farklı alanlardan uzmanların veya bakım personellerinin; evde bakım gören bireylere, çeşitli sağlık ve bakım hizmetleri sunması şeklinde ifade edilebilir.

 

Evde bakım ve refakat uygulamasının detayları, hizmeti sağlayan profesyonellerin uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

Evde Bakım ve Refakat

Evde bakım ve refakat Ankara, evde bakım gören hastanın belli başlı ihtiyaçlarının, ev ortamında sağlanması amacıyla verilen bir hizmettir. Demans gibi hastalıklar, bireylerin bilişsel işlevlerini olumsuz etkilerken ilerleyen dönemlerde motor becerilerini de kademeli olarak yitirmelerine yol açabilir. Bu süreçte hastalar kendi evlerinin sağladığı güven ve konfor içerisinde bir bakım ve refakat desteğine ihtiyaç duyabilirler. Bu durumda çeşitli testlerin, terapi uygulamalarının, danışmanlık ve koçluk uygulamalarının ev ortamında gerçekleştirilmesi gerekebilir. Evde bakım ve refakat hizmeti kapsamında, hizmeti sağlayan uzman, yazımızın devamında bahsedeceğimiz amaçlar doğrultusunda bakımın gerçekleştiği eve gelebilir ve gerekli hizmetleri ev ortamında verebilir.

 

Yazımızın devamında ‘’Evde bakım ve refakat nasıl yapılır?’’, ‘’ Evde bakım ve refakat hizmetinin avantajları nelerdir?’’, ‘’ Evde bakım ve refakat neden yapılır?’’ ve ‘’ Evde bakım ve refakat kimlere önerilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara evde bakım ve refakat hizmeti hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

 


Evde bakım ve refakat uygulaması, genel olarak tarafımızca görevlendirilen ve farklı alanlardan uzmanların veya bakım personellerinin; evde bakım gören bireylere, çeşitli sağlık ve bakım hizmetleri sunması şeklinde ifade edilebilir. Evde bakım ve refakat uygulamasının detayları, hizmeti sağlayan profesyonellerin uzmanlık alanlarına göre değişiklik gösterebilir.

 

 


Evde bakım ve refakat uygulaması, ev ortamında bakım gören veya evinde bakım ve refakat görmeyi tercih eden bireylerin, konforlu bir şekilde ihtiyaç duydukları hizmetlere ulaşabilmesi için yapılan uygulamadır. Demans hastaları için kendilerini güvende hissetmeleri oldukça önemlidir; bu da evde bakımı en iyi seçenek haline getirmektedir.

 

Evde bakım ve refakat hizmeti, kendini evinde daha güvende ve konforlu hissedebilecek olan tüm evrelerdeki demans hastaları veya yatağa bağımlı hastaların bakımı için önerilmektedir. Bununla birlikte bazı psikolojik hastalıklar da bireyin evden ayrılmasını zorlaştırabilmektedir. Bu kişilere de evde bakım ve refakat uygulaması önerilebilir.

Evde bakım ve refakat hizmeti, kendini evinde daha güvende ve konforlu hissedebilecek olan demans hastaları veya ileri evredeki yatağa bağımlı bireylerin, ihtiyaç duydukları hizmetlere ulaşabilmesi için son derece önemli ve kritik bir uygulamadır. Geriatri hastaları, sahip oldukları rahatsızlıkların türüne ve şiddetine göre bakım gördükleri evden ayrılmakta zorluk çekebilirler. Bu da ihtiyaç duydukları hizmetlere ulaşmalarını zorlaştırır. Buna bağlı olarak hem hastaların hem de hastaların bakımını üstlenen bireylerin yaşam kaliteleri önemli ölçüde düşer. Evde bakım ve refakat hizmeti sayesinde bu sorun giderilebilir.

Evde bakım ve refakat hizmetinin avantajları şunlardır:

  • Hizmeti sağlayan uzman, hasta bireyin bakım standartlarını inceleyebilir ve bu standartların iyileştirilmesi için profesyonel görüş ve önerilerde bulunabilir.

  • Bazı hastalar için evlerinden ayrılmak büyük bir stres etmenidir. Dolayısıyla da bu stres, çeşitli testler sırasında performanslarını etkileyebilir. Evde gerçekleştirilen testler çok daha başarılı olabilir.

  • Evi ziyaret eden uzman hem hastanın hem de bakımını üstlenen bireylerin hayat kalitesini yükseltecek önerilerde bulunabilir.

  • Hasta güvenli bir şekilde sosyalleşme imkanı bulur.

  • Çeşitli terapi ve rehabilitasyon uygulamaları, bireyin konforlu bulduğu bir ortamda başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Evde bakım ve refakat hizmetinin süresi, hizmetin hangi amaçla gerçekleştirildiğine göre değişiklik gösterebilir. Hizmet başlangıcında ve ilerleyen süreçlerde, hastanın kendisi ve yakınları bu konu hakkında detaylı olarak bilgilendirilmektedir.

Evde bakım ve refakat uygulaması, gerçekleştirilme amacına göre farklı şekillerde yapılabilir. Hizmet başlangıcı süresinde hasta ve aile bireyleri bakım verilen evde ziyaret edilir ve gerekli veriler toplanır. Aynı şekilde bu süreçte bakımı üstlenen kişi ve kişilerle de iletişim halinde olunmaktadır. Evde bakım ve refakat sürecinin amaç ve hedefleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireyin bilişsel yetilerini ölçmek için test işlemleri yapılabilir. Daha sonra ise bu testlerden elde edilen veriler birey ve bakımını üstlenen kişiler ile paylaşılabilir.

  • Bireyin bakım şartları değerlendirilebilir ve uzmanın profesyonel yönlendirmeleri ile bu şartlar hem hastanın kendisi hem de bakımı sağlayan kişiler için iyileştirilebilir. Bu hizmet demans koçluğu ve demans danışmanlığı gibi uygulamalar kapsamında verilebilir. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.

  • Evde terapi ve rehabilitasyon uygulamaları gerçekleştirilebilir.

Ankara evde bakım ve refakat ücreti, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Evde Bakım ve Refakat Nedir?

Evde Bakım ve Refakat Neden Yapılır?

Evde Bakım ve Refakat Kimlere Önerilir?

Evde Bakım ve Refakat Neden Önemlidir?

Evde Bakım ve Refakat Hizmetinin Avantajları Nelerdir?

Evde Bakım ve Refakat Hizmeti Ne Kadar Sürer?

Evde Bakım ve Refakat Nasıl Yapılır?

Ankara Evde Bakım ve Refakat Ücreti 2024

bottom of page